Gastritis i ulkusna bolest (čir) želuca i duodenuma

Gastritis i ulkusna bolest (čir) želuca i duodenuma su najčešće iz grupe psihosomatskih bolesti, pa samim tim i stalno aktuelne u gastroenterološkoj praksi. Pacijenti se uglavnom žale na bolove u predelu želuca, ispod grudne kosti koji se ne moraju širiti, a koje oni opisuju kao žarenje, pečenje i čupanje.

Bolovi su praćeni mukom, gađenjem, gorušicom, vraćanjem želudačnog sadržaja, osećajem bolnosti i nelagodnosti u gornjem delu trbuha, prolivom i nadimanjem. Može se javiti crna stolica ili krv u stolici. Karakteristično je da se kod duodenalnog ulkusa tegobe javljaju na prazan želudac, a nakon uzimanja hrane bolesnici osećaju olakšanje, dok kod želudacnog ulkusa osećaj punoće i nadutosti u predelu želuca su prisutni nakon uzimanja jela.

Za ulkusnu bolest je osobito da ima intermitentan karakter, što znači da je vezana kako za način života i ishranu, tako i za godišnje doba, pa su kod duodenalnog ulkusa bolovi češći tokom noći, a česti recidivi bolesti se javljaju u proleće i jesen. Etiologija ulkusne bolesti i hroničnog gastritisa je multifaktorijalna što podrazumeva pored infekcije Helikobacter pilory i mnoštvo drugih faktora – pušenje, alkohol, stres, dugotrajna upotreba začinjenih jela, kafa, nutritivni alergeni, lekovi, endokrina oboljenja, nasledni faktori i imunološki procesi.

Gastroskopija i test na Helikobacter pilory su zlatni standard dijagnoze i diferencijalne dijagnoze ulkusne bolesti. Podjednako su korisni  za praćenje efekata lečenja. Gastroskopija je od neprocenjivog značaja jer se jasno pravi razlika prema malignoj bolesti jednjaka, želuca i duodenuma.